Arka Planda Çalan Müzikler, Müzik Listeleri

Türkçe Slow Şarkılar | 2019 En Çok Dinlenenler Müzik Listesi

Son Güncelleme 21 Mart 2019 tarihinde yapılmıştır.

Türkçe Slow Şarkılar ile 2019 en çok dinlenen müzik listesi hazırladım.

The playlist identified with the request's playlistId parameter cannot be found.
Türkçe slow şarkılar Yılın en çok dinlenen müzikleri
Türkçe Slow Şarkılar

Şu günlerde hemen hepimizin müzik listelerini süsleyen duygusal şarkılar tek liste halinde ve Youtube listesinde…

Türkçe Slow Şarkılar Dedim Ama Slow Şarkı Ne Demek?

Türkçe slow şarkılar diye alışılagelmiş söylem ile kast edilen aslında duygusal şarkılardır. Hareketli müzik değilde yavaş müzik. 

Türkçe’de yavaş, ağır anlamlarına gelen İngilizce kökenli slow kelimesi özellikle yabancı müzik kültürünün entegrasyonu sürecinde dilimizin aşina olduğu bir kelimedir. 

Bir çok şarkı yavaştır belki ama yavaş müzik slow müzik deyişinin tam karşılığı değildir. Duygusal yavaş ağır romantik müzik gibi bir anlam yüklenmiştir bu deyişe.

Diğer taraftan Türkçe slow müzik diye belirtmemizin özellikle sebebi yabancı slow müzik terimini yerelleştirme çabamızdan gelmektedir. 

Gelelim asıl konumuz olan bu yıl en çok dinlenen şarkılar ile oluşturduğumuz listeye. Listemizde yok yok. Bu yılın en iyi şarkı ödülünü alan Tarkan Beni çok sev şarkısından Duayen Sanatçı Sezen Aksu’nun İhanetten geri kalan şarkısına kadar. 

Duymuşsunuzdur illaki ödüllü şarkı beni çok sev parçasının çalıntı olduğu konusundaki dedikoduları. Hatta bir başka şarkıcı adını vermeyelim konu ile ilgili mahkemeye bile başvurmuş. Sonucu hakkında bilgimiz yok ama benim bu konudaki naçizane fikrim bu tarz vakalar konunun popülaritesini biraz daha arttırdığı yönde. Belki bir viral reklam çalışmasıdır.

Her neyse konumuzu çok dağıtmayalım. Asıl konumuz slow parçalar, duygusal müzikler. 

Duygusal müzikler bizi hem acıtan hem rahatlatan psikolojik destek gibidir. Bazı şeylerin zararlı olduğunu bile bile yapan insanoğlu deyim yerindeyse acıdan zevk almak gibi slow müzik dinleme hastasıdır. Bende onlardan biriyim aslında. Duygusal zamanlarda duygularımızın daha hızlı depreşmesinin tetikçisi şarkılar hüzünlendiriyor, fakat aynı zamanda zevkli bir rahatlama veriyor. İçimize attığımız bir çok derdi kederi dışa vurmamıza yardımcı oluyor. 

Sonuç olarak slow şarkılar bize iyi bir dert ortağı, iyi bir yoldaş oluyor. Onlarla dertlenip, onlarla rahatlıyoruz. Biz anlatamıyoruz belki derdimizi ama bir şarkı öyle şeyler anlatıyor ki…

Fazlaca gevezelik ettim. Bu yazımı buraya kadar okuma zahmetine katlandıysanız teşekkür ederim. Umarım yalnız değilsinizdir. Keyifli dinlemeler.

6 Yorum Yapıldı;

  1. Liste güncellenmiş geçen dinlemiştim bi de şu ekranı kapatınca dinlemeye devam etmeyi çözseniz onnumara olacak. Bazısı oluyor bazısı olmuyor.

  2. Şarkılar güzel ama “Sertaç Balcı – Hayatıma Hoşgeldin” şarkısını unutmuşsunuz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir