Müzik Listeleri

Türkçe Cover Şarkılar 2019 | Gerçeği mi İyi Yeniden Yorumlanan mı?

Son Güncelleme 27 Haziran 2019 tarihinde yapılmıştır.

Türkçe cover şarkılar müzik listesi hazır;

Türkçe pop müziğin Ülkemize geliş yıllarında çok karşılaştığımız eski yada başka şarkıların yeniden yorumlanması ile ortaya çıkan eserler o günlerden bu günlere oldukça meşhur. Bu işleme alışılagelmiş bir deyimler cover denmekte ise de Türkçe karşılığı olarak aranjman yada düzenleme kelimeleri de kullanılmaktadır. Yeni şarkılar, yeni albümler son dönemde cover versiyon olarak oldukça zengin.

Türkçe Cover Şarkılar Türkçe de Cover Hangi Dilde?

Listemizdeki cover şarkılar Türkçe fakat cover kelimesinin hangi dilde ve ne anlama geldiğini yani cover ne demek merak ediyor olabilirsiniz. cover sözlük anlamı olarak kapak demekse de müzik alanında cover veya cover versiyon daha önceden seslendirilmiş bir eserin farklı sanatçılar tarafından yeniden yorumlanması olarak tanımlanmaktadır. Eski şarkıların yeni versiyonlarına ne denirmiş? El Cevap : Cover 🙂

Kökeni eski Fransızcaya dayanan kelime İngilizce bir sözcük olarak bilinse de bir çok dilde aynı şekilde olduğu gibi kullanılmaktadır. Cover yazılıp kavır okunarak dilimizde de yerini almıştır. Alternatif kelime olarak en çok aranjman kelimesi cover yerine kullanılmaktadır.

Eski Şarkıların Yeniden Yorumlanmasının Doğurduğu Sonuçlar

Sonuç olarak eski şarkıların yeniden seslendirilmesi iyi imi kötü mü gibi bir muhakemeye gidileceği gibi eskisi mi iyi yenisi mi gibi bir soruya da cevap aramak lazım.

Öncelikle ilk soruya cevaben belirtmek isterim ki bir şarkının yeniden yorumlanması aslında ben o şarkıyı daha iyi söylerim demek değildir. Bir şarkı o kadar çok sevilir ki sevenlerine bir yeniden hatırlatmak adına yapılmaktadır bir çok cover. Hani derler ya taklitler aslını yaşatır diye gerçekten de bir aranjman dinlediğinizde bu daha iyi olmuş diye bir yorum ortaya atabiliyorsanız demek ki aslından da haberiniz vardır. Coverını dinleme gereği hissettiğiniz şarkı için ya şarkıyı çok seviyor olmalısınız ya da yorumcuyu.

Sonuç olarak ilk sorunun cevabını kısaca vermek istedim. İkinci sorunun cevabı ise sizde. Hangisinin daha iyi olduğu konusunda kullanılan enstrümanlarda sizi etkileyebilir. Çünkü coverlar genelde aslında kullanılan enstrümanlardan Birini diğerinden daha çok sevebilirsiniz. Bu tamamen duygusal. Şimdiden keyifli dinlemeler..

Araya bir tanede Kazakça karıştırdım ama o kadar güzel olmuş ki eklemezsem olmazdı 🙂

6 Yorum Yapıldı;

  1. Listede çok güzel şarkılara yer vermişsiniz. Teşekkürler. Kesintisiz müzik dinliyoruz sayenizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir