Müzik Listeleri

Saz ile Çalınan Şarkılar, Türküler | Bağlama Üstadları

Sazla Çalınan Şarkılar, Türküler Listesi hazır;

Geleneksel müzik enstrümanlarımızın başında gelen bağlama özellikle Türkülerimizde genellikle başı çekmektedir. Hatta zaman zaman sadece bağlama ile çalınan Türkülerimiz mevcuttur. Bu enstrümanla tek başına da bir Türküyü, şarkıyı çalabildiğimiz için farklı versiyonları ile saz da denilmektedir. Türk halk müziğinde bağlama, cura gibi telli çalgıların ortak adı sazdır. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi bağlamaya da saz deriz.

Bağlama ile saz arasındaki fark genellikle merak edilmektedir. Bence arada bir farktan ziyade sınıf yada kategori düzeni vardır. Yani saz bağlamayı kapsar diyebiliriz. Ama bağlamaya özellikle saz yakıştırılmasının sebebi bence bağlama ile tek başına bir parçanın yönetilebilmesinden kaynaklanmaktadır.

İlgili Konu: Yeni Nesil Türküler

Son zamanların popüler Türküleri

Gelelim müzik listemize. Listemizde yukarıda bahsettiğimiz enstrümanın en güzel örneklerinin icra edildiği harika bir müzik listesi paylaşmak istedik. Sizde bağlamanın sesini seviyorsanız bu şarkılar, Türküler tam size göre. Keyifle dinleyeceğinizi umduğumuz listemize bir yorumunuzu alırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir