Müzik Listeleri

Oyun Havaları Listesi | Düğün – Nişan – Kınaya Hareketli Ankara Şarkıları

Son Güncelleme 29 Haziran 2019 tarihinde yapılmıştır.

Oyun Havaları Listesi hazır. Düğün, Nişan, Kına yada istediğiniz her zaman bir tık uzağınızda hareketli Ankara şarkıları listesi.

Düğün – Nişan – Kına Tüm Eğlenceleriniz için Oyun Havaları

Oyun havalari listesi
Ankara havaları listesi

Geleneksel olarak yaptığımız hemen tüm kutlamalarda oyun havaları açıp iki dönmek adettendir. Toplum olarak oldukça sevdiğimiz düğünler, nişanlar yada kına gecelerinin vazgeçilmezi olan hareketli Ankara şarkıları sadece İç Anadolu Bölgesi için değil ülkemizin her köşesinde zevkle dinlenmektedir. Yapacağınız herhangi bir organizasyonda ilk yapılacaklar listesinde düğünde çalınacak şarkılar listesi veya nişan için oyun havaları yada kına gecesi türküleri gibi araştırmalarla müzik listeleri hazırlamak illaki yer almakta. Sizin tamda bu gibi anlarda imdadınıza yetişecek bir liste hazırladık. Tüm organizasyonlarınızda müzik listemizden faydalanabilirsiniz.

Ankara Havaları Sosyal Medyada Sosyal Mesajlar Veriyor

Ankara havaları için söylemeden edemeyeceğim bir konu var. Yazımızın birazda samimi olmasını istediğimden bu konuya değinmek istedim. Özellikle son zamanlarda piyasaya çıkan ve oldukça sevdiğimiz Ankara şarkıları bildiğimiz klasik sözlerin dışında besteleriyle ilgi çekmekte. Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan sosyal medya aracılığı ile piyasaya yayılan ve bir şekilde hemen herkesin diline dolanan oyun havaları sosyal mesajlar içeriyor.

Son dönemin popüler uygulamaları üzerinden de sıkça karşımıza çıkan Ankara havaları muhteşem sözleriyle göndermeler yapmaya devam ediyor. Yeni Ankara şarkıları piyasaya çıktıkça takip etmeye devam edeceğiz.

Oyun Havası Hakkında Ne Biliyoruz?

Oyun havası severek dinlediğimiz bir müzik türü. Oyun havası nedir sorusuna cevaben bir tanım yapmak gerekirse; farklı oyunlarda yer alan figürlere uyacak şekilde ritmler kullanılarak bestelenen eserler diyebiliriz. Oyun havası tarihçesine göz attığımızda bu eserlerin bir kısmı oynamak için, bir kısmı dinlemek için icra edildiği bilgisi yer almakta.

Uşşak Hava, Hicaz Hava diye farklı makamlarda icra edilen eserler oyun havasının temelidir diyebiliriz. Lâz Havası, Çerkez Havası, Selâm Havası, Raks Havası, Çoban Havası, Anadolu Havası, Kasap Havası, Zeybek Havası, Kaşık Havası gibi oyun havası çeşitleri vardır. Bazıları günümüzde eskisi kadar popüler olmasa da hala düğün şarkıları listesi içeriğinde yer alan bu havalar mevcut.

Oyun Havaları Kategorileri

Oyun havası; Hava, Mandıra, Bahâriye, Çiftetelli, Tavşanca, Yöresel Oyun Havaları şeklinde kategorize edilmiştir. Bu kategorilerden bir çoğu hala hayatımızın içindedir. Adlarından ne anlama geldiğini az çok bildiğimiz bu konu hakkında detaylı bilgiyi şu adreste bulabilirsiniz. Biliriz dedim çünkü
Karadeniz yöresel oyun havası desem hemen aklımıza Horon Müzikleri, 3 Ayak gelmez mi?

Tek Yorum Yapıldı;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir