Müzik Listeleri

Laz Müzikleri | Hareketli Karadeniz Şarkıları

Laz müzikleri hareketli Karadeniz şarkıları ile derlendi;

Bu konuda fazlaca detaya girmeyeceğim ama daha önceki konularımızda kısaca belirttiğimiz bazı detayları belirtmeden de geçmek istemem. Laz müziği sadece Karadeniz bölgesinin doğu kısmına özgü değildir. Gürcistan tarafında da bu müzik türüne rastlanmaktadır. Slow Karadeniz Şarkıları listemizde de kısaca cevap verdiğimiz Laz müziği Karadeniz müziği midir sorusuna detaylar için bakmanızı öneririm.

Laz Müzikleri Tarihçesi

Bu müzik türü Kolhis’den günümüze kadar ulaşmış ve zaman içinde birçok kültür ve medeniyet ile etkileşime girmiştir. Yöresel olarak yaşayan bir müzik türüdür. Özellikle sese dayalı olması ve bu tür ile özdeşleşmiş enstrümanlar türün varlığının idame etmesinde önemli rol oynamaktadır. Tulum, kemence en çok bilinen enstrümanlarıdır. Horon ise yine bölgeyi yansıtan oyun türü olarak günümüze kadar gelmiştir.

Süreç içerisindeki evrim farklı türlerin etkileşimi ile günümüzdeki halini almıştır. Şöyle ki insan kendinden bir şeyler bulduğunda onu daha çok sevdiği için her etkileşen grup kendisinden bir şeyler katarak geliştirmiştir.

Sonuç olarak günümüzde harika eserler üreten bu türü de severek dinliyor ve paylaşıyoruz. Daha önce de Horon müzikleri ve Hareketli Karadeniz müzikleri olarak farklı listeler paylaşmıştık. O listelere de bir göz atmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir