Müzik Listeleri

Gurbet Türküleri | Damar Şarkılar Listesi

Son Güncelleme 27 Haziran 2019 tarihinde yapılmıştır.

Gurbet Türküleri damar şarkılardan derlendi.

Gurbet Türküleri
Damar Gurbet Türküleri

Liste hakkında farklı eleştiriler geleceği kanaatindeyim. Öncelikle şu kısa açıklamayı yapmalıyım. Listemizde yer alan şarkılardan bazılarının Türkü olmadığının farkındayım fakat bu listeyi hazırlarken özellikle bayramda özel günlerde ailesinde veya yurdundan uzakta olanların duygularına yoldaş olmak adına içinde gurbet geçen şarkılar, içinde bayram geçen şarkılar olmasına özen gösterdim. Biraz acıklı bir liste oldu ama zaten bizde duygularımızın dışa vurumu ağlayışlarımıza bir bahane aramıyor muyduk?

İlgili Konu: Türkü Dinle

En sevilen Türküler Listesi

Gurbet Nedir ki Türküleri Ne ola?

Sözlük anlamı olarak insanoğlu doğup büyüdüğü, aile ocağının bulunduğu yerden uzak yerlere, yabancı yerlere gurbet demekte. Fakat bu kelimenin sözlük anlamı kadar dar olduğunu düşünmüyorum. Coğrafya ile açıklanacak bir kelime olmadı kesin. Gün gelir insana doğdu yerde yaşadığı yerde gurbet olur. Gurbet yaşanmışlıkla alakalıdır. Biriktirilen anıların kahramanları bir bir giderler. Yalnızlaştıkça artar gurbet. Yabancılaştıkça artar. Hiç bir gurbet Türküsü yoktur sadece coğrafyaya yazılmış. Tüm Türküler yaşanılmış yada yaşanılamamış hikayelerin izahıdır. Hüzünlüdür genellikle. Bir muhtaciyet içerir. Vuslat özleminin başkaldırısı niteliğindedir.

Sonuç olarak bu derin mevzu hakkında yazılacak onca uzun cümleler var ki. Ben burada bırakıyor sizi listemizle baş başa bırakıyorum. Keyifle dinlemeler.

Listemizi Youtube Kanalımızdan Dinleyin. Kanalımızı takip ederek yeni listelerden haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir