Müzik Listeleri

Düğün için En iyi Gelin Çiçek Atma Müzikleri 2019

Son Güncelleme 27 Haziran 2019 tarihinde yapılmıştır.

Düğün için En iyi Gelin Çiçek Atma Müzikleri Listesi;

Gelin çiçek atma müzikleri
Gelin çiçek atma müzikleri

Mutlu bir evliliğe ilk adım olarak kabul edilen düğünlerimiz alışılagelmiş adetleri barındırır. Bunlardan birisi de gelin çiçek atma merasimidir. Başından sonuna kadar oldukça eğlenceli olmasın için herşey yapılan düğünlerin olmazsa olmazı müziklerdir.

Özellikle seçilen oyun havaları yanı sıra düğün içi adet olmuş farklı ritüeller için özenle şarkılar seçilmektedir. Bu ritüellerden biri de gelinlerin çiçek atmasıdır.

Çiçek Atma Müzikleri Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Öncelikle bu adetin nereden geldiği hakkında kısa bir bilgi verelim. Bu adet sadece ülkemizde değil tüm dünyada olan bir gelenektir. Ortaçağ Avrupa’sına kadar dayanan köklü bir geçmişi vardır. O dönemin düğünlerinde düğüne gelenler gelinlikten birer parça koparırlarmış. Bu parçanın kendilerine şans getireceğine inanılır ve saklanırmış. Zaman içerisinde gelinliğin değerlenmesi ile düğüne getirilen bazı bez parçaların bir parça koparan davetliler için zamanla bu adet çiçek vermeye çiçeğinden değerlenmesi ile bir çiçeğin kapanın elinde kalması devam eden bir adet olarak devam etmektedir.

Çiçek Atma Ya da Kapma Ne Anlam İfade eder?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi önceleri de şans getirildiğine inanılan bu adet günümüzde de benzeri şekilde yorumlanmaktadır. Genel olarak önce seçilen çiçek atma müzikleri eşliğinde biraz dans edilir ve ardından bekar arkadaşlarına arkasını dönen gelin arkasına bakmadan çiçeği geriye doru fırlatır. Çiçeği kapan bekarın gelinden sonra ilk evleneceğine inanılır.

Sonuç olarak günümüzde halen devam eden adetlerden biri olsa da düğünler konusunda ufak bir eleştirim var. Kapitalizmin getirileri ile oldukça fiyatlanmış göstermelik bir çok ritüel için harcanacak masraflar gerçekten üzücü. Bunların yerine aynı masrafa iyi bir tatil veya bir yardım kuruluşuna iyi bir bağış yapabilirsiniz.

Keyifli dinlemeler dileklerimi iletirken listede yer almayan fakat merak ettiğiniz şarkılar var ise yorumlarda belirtirseniz listeye ekleyebiliriz.

Tek Yorum Yapıldı;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir