Listeler

Arabesk Rap | En Çok Dinlenen Damar Şarkılar

Arabesk rap türünde en çok dinlenen damar şarkılar listesi;

Bir döneme damgasını vuran bu müzik türünün günümüzde hala azda olsa örnekleri icra edilmeye devam ediyor. Melankoli müzik eleştirilerine maruz kalan bu tür o dönem oldukça sevilmişti. Dönemin kısıtlı teknolojisi ile ortaya çıkarılan bu parçaların günümüzde çok çok teknolojik anlamda kalitelileri icra ediliyor. Ama nedendir bilmem o tadı vermiyor.

Teknolojinin gerçekten yükselen bir ivme kazandığını toplumsal olarak hissettiğimiz o dönemde hemen herkesin yeni nesil cep telefonlarında, mp3 çalarlarında bulmanın mümkün olduğu şarkılardı. Geçiş sürecinde en büyük reklamı internet kafeler tarafından yapılan melankolik şarkılar, bu ortamlarda dinlenip zor uğraşlarla kısıtlı hafızaya sahip cihazlara olabildiğince düşük kalitede aktarılarak saklanırdı. Müzik listelerinde sıralamayı az öncede bahsettiğim gibi internet kafede çalan şarkılar belirlerdi. Bu dönemde oldukça sevmiştik bu türü.

İlgili Konu: Türkçe Rap Müzik Listesi

En yeni şarkılar ile derlendi.

Arabesk Rap Melankoli midir?

Bu türe en büyük eleştiri parçaların melankoli olduğu yönde idi. İfade biraz yanlış oldu ama daha anlaşılır olması açısından melankoli ne demek bi tanımlama yapalım. Aşk ya da kimlik karmaşası gibi duygusal nedenlerden dolayı ortaya çıkan ve bireyi üzüntüye ve yalnızlığa iten psikolojik durum desek yanlış olmaz. Fakat halk arasında bu terim biraz daha sert yorumlanıyor. Bir tür tiryakilik, bağımlılık yada takıntı olarak nitelendiriliyor. Asıl konumuza dönecek olursak söz konusu müzik türünün söyleniş biçimi veya bu türün en beğenilen yorumcuları dikkate alındığında verdiği hissiyat bu eleştirilerin nedeni diye düşünüyorum.

Sonuç olarak bu tür diğer müzik türleri ile keskin çizgilerle ayrılan bir tür olmadığı için farklı şarkılar aynı anda başka türlerin içinde de kabul edilmektedir. Bu nedenle de geniş bir dinleyici kitlesine sahip bu müzik türü eleştirilere rağmen varlığını korumaktadır. Bizde bu türün sevilen örneklerinden derlenmiş güzel bir müzik listesini sizlerle paylaşmak istedik. Keyifli dinlemeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir