Listeler

Horon Müzikleri | 3 Ayak Kemence Süper Hızlı Şarkılar

Son Güncelleme 24 Temmuz 2019 tarihinde yapılmıştır.

Horon müzikleri 3 ayak kemençe süper hızlı şarkılar listesi

Süper bir müzik listesi daha hazırladım. Özellikle Karadeniz bölgemizden ülkemizin her köşesine yayılan oldukça hızlı oynanılan bu oyun türü bölgesel farklılıklar ve isim değişikliği gösterse de markalaşması Karadeniz’e aittir. Karadeniz oyunu desek direk aklımıza gelecek ilk oyun türü diyebiliriz. 

Horon Müzikleri ile Nasıl Oynanır?

Horon şarkıları ile nasıl oynanır demek biraz saçma gelebilir çünkü bu oyun için kültleşmiş deyim horon tepmektir. O halde Horon nasıl tepilir?

Diğer bir adı da 3 ayak olan ve özellikle Karadeniz’e has bir enstrüman olan kemençenin ağırlıkta olduğu süper hızlı şarkıların ritmine kendini kaptırmamak elde değil.  Alışılagelmiş figürler ile horon müzikleri ritmlerine ayak uydurmaya horon tepmek diyebiliriz. Bilinen bariz kuralları olmamasına karşı girişte kolların havaya kaldırılıp el ayasının yere bakması ve bacakların dizden hafif esnetilerek ritme göre yere vurulması ile başlayan horon ritmin hızlanması ile kolların indirilmesi ve ayakların daha hızlı bir şekilde tüm vücudun titretilmesiyle devam eder. 

Horon müzikleri 3 ayak şarkıları

Bu halk oyunun tarihi hakkında farklı söylentiler vardır. Yunanistan’da oynanan halk oyunlarına benzemesi ve Karadeniz bölgesinde bir dönem Rumların yaşaması nedeniyle kültürümüze dışarıdan geldiği iddia edilse de Anadolu da benzer tarzda bir çok oyun havası mevcuttur. 

Horon Şarkıları Listesi

Horon Şarkıları Listesinde genel olarak popüler şarkılara  yer verdim. Yöresel olarak meşhur olan ve sevilen o kadar fazla yerel sanatçı var. Fakat genel olarak takipçilerimizin Ülkemizin tüm bölgelerinden olduğunu varsayarak biraz daha genel bir liste olmasına özen gösterdim. Müzik listeleri hazırlarken özellikle her kesime hitap etmesi için özen gösteririm. Listemizde yer alan şarkılardan beğenmediğiniz var ise veya listede şu da olsa güzel olur dediğiniz tüm şarkılar için yorumları dikkate almaktayım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir